Haberler

Geçmişten Günümüze Aydınlatma Teknolojileri
Geçmişten Günümüze Aydınlatma Teknolojileri
Arkadaşlar işte tarihten günümüze aydınlatma araçlarımız!

İlki, tüm arkadaşlarımın tahmin edeceği gibi Dünyanın başlangıcından bu yana aydınlatma ve ısınma aracı olarak kullandığımız güneş!

Ardından tahmini olarak 400 milyon yıl önce keşfedildiği düşünülen ateş geliyor. Ateş hem geceleri ısınma aracı hem yemek pişirme hem de mağaralarda çizim yapabilmek için aydınlatma aracı olarak kullanıldı.

Daha sonra M.Ö. 4500 yıllarında topraktan yapılma ve içinde hayvansal yağ yakılabilen kandiller icat edildi. Kandilleri M.Ö. 3000 yıllarında keşfedilen mum takip ediyor. Mumlarla beraber meşaleler de kullanılmaya başlanmıştı.

1800'ler de ise insanlar gaz lambaları ile tanıştı!

1835 yılında James Bowman Lindsay tarafından başlatılan ve 1879 yılına kadar süren çalışmalar sonucunda nihayet Thomas Edison tarafından elektrik akımıyla aydınlık veren ilk kullanılabilir ampul icad edildi.

1867 yılında radyo-aktivite alanındaki çalışmalarıyla tanınan Antoine Henri Becquerel tarfından floresan lamba olarak tanımlanabilecek ilk aydınlatma aracı icat edildi.

1965'ten itibaren led lambalar üretilmeye başlandı. Led Aydınlatma Teknolojisi 1990 dan itibaren hızla gelişti. Günümüzde tüm aydınlatma sistemlerinin led olarak uygulanması mümkün hale gelmiştir.

Biliyor muydunuz?

Evlerimizde, okulumuzda kullanacağımız Led Aydınlatma ürünleri, diğer lamba türlerinden %60-70 oranında enerji tasarrufu sağlıyor!