Haberler

Thomas Edison Ampulü Nasıl İcat Etti?
Thomas Edison Ampulü Nasıl İcat Etti?

Arkadaşlar gelin önce Thomas Edison kimdir öğrenelim. Tam adı Thomas Alva Edison olan Amerikalı mucit, 20. yüzyılın en ünlü mucidi ve iş adamı olarak görülmekte ve kendisine ait tam 1,097 adet patent bulunmaktaymış! Bazı icatları tamamen kendisine ait olmamakla beraber kendisi ile beraber çalıştığı yüzlerce çalışanı ile beraber bulmuş.

Ampulün icadı için birbirinden habersiz bir şekilde bir yandan İngiliz Joseph Swan bir yandan da Thomas Edison çalışıyordu ve her ikisi de 1878-1879 yılında 12-13 saat dayanan ampülleri icat ettiler. Fakat Edison, herkesin kolaylıkla alabileceği ve uzun süre kullanabileceği bir ampül icat etmek istiyordu!

Sonunda binlerce denemesinden sonra 1880 yılında beklenen ampulü icat etti! Ve hem sağlıklı hem de güvenli olarak güvenli ışık yayan ilk ampulün temelleri atılmış oldu.

1883’te ise Edison etkisi denen olayı gerçekleştirdi, böylelikle akkor lambanın üretimini geliştirmeyi başardı. Akkor lambanın üretimi sonrasında ampul kullanımı halk arasında iyice yaygınlaşmış.